Przemysł stoczniowy

From mediawiki
Jump to: navigation, search

Kompleksowa obsługa statków nie kończy się jednak podczas pobytu w porcie. Wiele firm świadczy również usługi flying shipyard wysyłając swoich specjalistów do najodleglejszych zakątków świata aby tam dokonać niezbędnych napraw. Szczecińscy mechanicy czy spawacze podróżowali po wielu egzotycznych portach, docierając zarówno do Azji, Ameryki Południowej czy na Karaiby. Duże remonty statków prowadzone były w stoczniach w Hamburgu, Rotterdamie, Dunkierce czy Marsylii a budowa sekcji nowych statków w Saint Nazaire, Breście czy Drammen w Norwegii.

Dziesiejszy Szczecin czeka jednak na odbudowę przemysłu stoczniowego na miejscu upadłej Stoczni Szczecińskiej. Potrzebny jest pilnie duży inwestor zdolny przywrócić budowę nowoczesnych statków w Szczecinie. Czekają na to nasi fachowcy: spawacze, monterzy, rurarze itd. Również potencjał stoczni remontowych takich jak Gryfia pozostaje nie wykorzystany w całości. Jaskółką wydaje się być zapowiadana budowa wytwórni wież do elektrowni wiatrowych, która powstać ma na terenie stoczni remontowej Gryfia.

Statki to jednak nie tylko skomplikowana konstrukcja ale również pływający na niej ludzie, marynarze różnych specjalności. Od nawigatorów poprzez mechaników,załogę hotelową itd. Na ich potrzeby zawijające do portu statki zamawiają dostawy świeżego prowiantu, częsci zamiennych do mechanizmów okrętowych, odzieży roboczej czy wyposażenia kuchennego. Realizacją takich potrzeb służą firmy shipchandlerskie dostarczjące zarówno artykułów spożyczych jak i przemysłowych na statki.

Przemysł stoczniowy Szczecina czerpie tradycje z przedwojennej stoczni Vulcan. W miejsce upadłej Stoczni pojawiły się mniejsze firmy oferujące zarówno budowę całych jednostek jak i ich części czyli sekcji kadłubów. Wykorzystując potencjał ludzki: inżynierów, monterów czy spawaczy firmy takie kontynuują zarówno budowę jak i remonty statków w szerokim zakresie. Żaden statek zgłaszający wymagające naprawy usterki nie zostanie tutaj pozostawiony bez pomocy.

Związki Szczecina z żeglugą morską sięgają Związku Hanza. Szczecin jest nowoczesnym portem morskim obsługującym statki o długości przekraczającej 200 metrów. Port oferuje zarówno przeładunki towarów jak i szeroki zakres usług dla statków obejmujących [lik]ship repiars[/link], ship supply oraz technical services. Naprawy statków, zaopatrzenie techniczne i prowiant. Istnieje wiele wyspecjalizowanych firm zajmujących się obsługą statków