Rusztowania layher

From mediawiki
Revision as of 03:05, 25 April 2015 by 185.38.250.30 (Talk)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Na całym świecie rusztowania budowlane produkowane są przez różnych producentów. Każdy z nich tak projektuje swoje rusztowanie, aby różniło się od innych rusztowań. Różnice te zwykle dotyczą sposobu i formy połączenia elementów stałych takich jak naroża ram czy też sposobu połączenia rygli lub poprzeczek ze stojakami. Po kształcie tych elementów właśnie oraz metodzie ich łączenia możemy określić, jaki system widzimy przed sobą.

Rusztowania systemowe to rusztowania elewacyjne, których pionowa konstrukcja nośna składa się z prefabrykowanych płaskich ram. Konstrukcja rusztowania, która jest ramowa i sztywna poprzecznie ma istotne zalety użytkowe, zapewniające szybki montaż i demontaż. Rusztowania ramowe najbardziej odpowiednie są w konstrukcjach wymagających zmian szerokości pomostów, które uzyskuje się przez zastosowanie wsporników, zestawianych obok siebie ram i przy zamienianiu ram szerszych na węższe.

Rusztowania rurowe to pierwszy rodzaj rusztowań, w których zastosowano rury stalowe. Rusztowania rurowe są najbardziej uniwersalne ale przy tym wymagają odrębnego i każdorazowego projektowania, a ich montaż jest pracochłonny i czasochłonny. Podstawowymi elementami takich rusztowań są przede wszystkim rury stalowe, złącza, podstawki drabinki, drabinki przystawne, płyty pomostowe oraz deski bortnicowe.

Rusztowania warszawskie to rodzaj rusztowań kolumnowych, stosowanych przy robotach murarskich, tynkarskich, malarskich, montażowych, spawalniczych, instalacyjnych lub szklarskich. Mogą być one wykorzystywane wewnątrz budynków jak i na zewnątrz. Charakterystyczną cechą rusztowań warszawskich jest prostota ich konstrukcji i łatwy i szybko montaż. Elementy łączone są w sposób bezśrubowy za pomocą złączy czopowych.

Przykładem rusztowań budowlanych są rusztowania przejezdne tzw. wieżowe, które zaopatrzone są w ramy z kółkami oraz pomost z poręczami. Wykorzystywane są przede wszystkim, gdy zachodzi potrzeba na częste zmiany stanowiska pracy, to znaczy, gdy trzeba często przenosić rusztowanie z jednego miejsca na drugie. W sytuacji większych obciążeń w miejscach pracy opiera się je na stopach w celu odciążenia kółek. Czasami w rusztowaniach przejezdnych użytkuje się elementy rusztowań ramowych czy stojakowych.