Niekomputerowe efekty - deszcz

From mediawiki
Revision as of 03:20, 25 April 2015 by 178.33.153.12 (Talk)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Sztuczny deszcz pozwala na kształtowanie rzeczywistości kreowanego obrazu i wzbogacać otaczającą aktorów scenerię o jakże realistyczne detale. To m.in. dzięki tym małym detalom produkcje nabierają nowego wymiaru. Stosowanie efektów z użyciem cieczy realizowane na planach filmowych wymaga od ich twórców dużej wiedzy i zaangażowania, co bezpośrednio przekłada się na jakość końcowego produktu.

Efekty z użyciem cieczy tworzą wyspecjalizowane firmy dysponujące zapleczem sprzętowym, wiedzą techniczną, posiadające know-how. Często tworzone niekomputerowe efekty bywają poddawane obróbce graficznej. Bywa również,że wcześniej przygotowane efekty są dublowane przy pomocy komputera dla zwiększenia skali efektu końcowego. Te wszystkie detale dodają uroku i realizmu kręconych scen, pobudzają wyobrażenie widza dotyczące konkretnej sytuacji.

Efekty tworzone przez sztuczny deszcz czy wodę i ciecze pozwalają na tworzenie we współczesnym kinie klimatu pod kątem konkretnej scenerii, która dodaje realizmu produkowanemu obrazowi. Efekty wodne, mimo iż wykorzystywane przy produkcjach dość rzadko, stanowią jeden z podstawowych efektów specjalnych. Wyróżnić tu możemy zarówno efekty statyczne jak i te dynamiczne. Do statycznych zaliczyć można efekty wody stojącej, czyli kałuże, większe obszary zalane wodą. Do dynamicznych zaliczamy opady sztucznego deszczu.

Deszczownie, instalacje czy rozpylacze są urządzeniami do realizacji efektu deszczu. Deszczownie są urządzeniami modułowymi, umożliwiają swobodną ich konfigurację i stosowanie w różnych warunkach terenowych czy też tworzenie efektów o określonym zasięgu i kształcie/liniowości działania. Wytwornice deszczu stosuje się do tworzenia efektów zarówno samodzielnie jak i przy użyciu urządzeń dodatkowych - m.in. propelerów do tworzenia podmuchów powietrza - uzyskujemy wówczas efekt opadu podczas sztormów/szkwałów i zmiany kierunku opadu deszczu. Wszystko to ma ogromny wpływ na efekt danej sceny.

Sztuczny deszcz wymaga od tworzących go ekip realizmu efektu końcowego - jest to jedyny wyznacznik prawidłowo wykonanej usługi. W przypadku wody czy opadów margines błędu jest znikomy z racji na każdorazowe poddawanie się tej substancji prawom fizyki - krople nigdy nie zaczną lecieć w kierunku przeciwnym niż pozwala im na to grawitacja. W przypadku efektów z użyciem innych cieczy uwzględnić należy ich właściwości chemiczne i fizyczne.