Plecaki Turystyczne - po krótce

From mediawiki
Revision as of 08:31, 25 April 2015 by 178.33.153.14 (Talk)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Duży plecak składa się z głównej komory i kilku różnej wielkości kieszeni oraz, rzecz jasna, systemu nośnego – na który składają się nie tylko szelki lecz także „plecy”. Zazwyczaj są one usztywnione wbudowanym lub – coraz rzadziej – zewnętrznym stelażem.



Nie ma lepszego sposobu na przenoszenie bagażu podczas dalekiej wyprawy w góry niż plecaki turystyczne. Torby sportowe, worki marynarskie czy walizki mogą znakomicie sprawdzić się w czasie podróży samochodowych, rejsów czy w dalekich wojażach odbywanych drogą lotniczą. Tam, gdzie ładunek nosi się przez cały czas o własnych siłach – nic nie zastąpi plecaka.



O ile pewne formy odpoczynku skłaniają do wyboru pojemnej i eleganckiej walizki na kółkach, miękkiej torby sportowej czy małego trójkątnego plecaka – o tyle wszędzie tam, gdzie trzeba przenieść spore ilości bagażu na plecach, sprawdzają się wyłącznie plecaki turystyczne.


Kiedyś noszenie dużej ilości ekwipunku wyprawowego było męczące, bowiem nie łatwo było dostać plecak o dobrym i stałym rozkładzie ciężaru. Teraz wygodne plecaki turystyczne można dostać w każdym porządnym sklepie lub zamówić przez internet. Za najlepsze marki plecaków turystycznych uznajemy amrykańskiego producenta - Lowe Alpine i niemiecką firmę - Deuter.



Dobra konstrukcja systemu nośnego umozliwia optymalny rozkład ciężaru bagażu i oddychanie skóry pleców. To w związku z tymć dziś wszystkie te niedogodności zostały zażegnane a projektanci stale dążą do podnoszenia jakości i funkcjonalności plecaków turystycznych.

Plecak to nic innego jak pojemny worek z szelkami do noszenia na plecach. Czy jednak plecaki turystyczne sprzed stu lat i dzisiejsze są takie same? Oczywiście nie. Wcześniej plecak wykonany był z mocnego, ale ciężkiego i nieodpornego na wilgoć płótna. Do jego zamykania i otwierania wykorzystywano najczęściej guzików lub sznurowanego ściągacza – dopiero z czasem w kieszeniach pojawiły się zamki błyskawiczne.