Sprzątanie grobów,opieka nad grobami

From mediawiki
Revision as of 01:44, 25 April 2015 by 176.31.156.24 (Talk)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

1 listopada ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych - najbliższych i przyjaciół. Jest to też święto obchodzone przez część innych wyznań, a także zwyczaj praktykowany przez osoby bezwyznaniowe i niewierzące, mający być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym. Przed tym dniem powinniśmy skontaktować się z osobą profesjonalnie sprzątającą groby, nagrobki, która czyszczeniem, sprzątanie, wyczyszczeniem,zajmie się woskowaniem, grabieniem, myciem grobu.

Czasami, szczególnie w okolicach pierwszego listopada może najść nas refleksja po co właściwie idziemy na cmentarz? Czy tylko ze względu na tradycję? Przecież nosimy w sobie pamięć o naszych bliskich, często ich wspominamy i tęsknimy za nimi. Dlaczego więc – choć wiemy, że pod nagrobkiem spoczęły zaledwie ich doczesne szczątki – chodzimy na cmentarze, przynosimy kwiaty i zapalamy lampki. Sprzątanie mogił jest ważne. pamiętajmy o bliskich zmarłych.

Odwiedzanie grobów jest zwyczajem znanym niemal wszystkim ludom i przekazywanym z pokolenia na pokolenie.Składamy też ofiary na tzw. wypominki, wypisując imiona zmarłych na kartkach, prosząc, by cały Kościół modlił się za nich. Następnego dnia po Wszystkich Świętych, obchodzony jest Dzień Zaduszny. Dla chrześcijan jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata. Pamiętajmy o zmarłych. Niech groby będą zadbane, czyste, umyte, wywoskowane, niech stoi znicz świadczący o naszej pamięci.

Niezależnie jednak od osobistych poglądów na temat samych cmentarzy, niewątpliwie najważniejsza jest pamięć o naszych zmarłych. Odwiedzanie cmentarzy jest zaś tylko jednym – choć najbardziej rozpowszechnionym – sposobem na jej okazanie. Kwiaty i znicze są równie materialnym znakiem, co nagrobek. Pozwalają nam wyrazić swoje uczucia, pokazać, że tęsknimy za naszymi zmarłymi, że o nich pamiętamy. To także prezenty, które przynosimy bliskim, nie tylko w hołdzie, ale i całkiem prozaicznie – z okazji odwiedzin, na święta czy imieniny.

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Kościół wspomina w tym dniu nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, których życie nacechowane było świętością. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła. Warto w każdym czasie podczas roku pamiętać o zmarłych bliskich by zapalić im znicz na grobie by pamięć nie zgasła.