Warunki dla prac magisterskich

From mediawiki
Revision as of 06:51, 25 April 2015 by 188.165.118.78 (Talk)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

W formularzu oceny kładzie się zwykle nacisk m.in. na to: czy treść odpowiada tematowi, czy struktura pracy i jej strona formalna jest właściwie przygotowana, jak wygląda jej wartość merytoryczna, czy dobór źródeł był właściwy, czy tematyka jest odpowiednia, czy ma ona szansę na publikację. Formularz ten może czasem być uzupełniany o inne pola.

Według Deklaracji Bolońskiej w Polsce obowiązuje system studiów dwustopniowych. Dla zaliczenia pierwszego stopnia studiów trzeba przygotować pracę licencjacką, a na drugim stopniu pracę magisterską.

Prace magisterskie, bo o nich będzie w tym miejscu mowa, są oceniane według określonych kryteriów. Obronę pracy poprzedza recenzja, wypełniana na specjalnych arkuszach. Recenzent odnosi się głównie do metodologii, oceny merytorycznej, stanu faktycznego, strony formalnej.

Praca magisterska jest publikacją naukową, której napisanie jest wymagane do zdobycia przez studenta tytułu zawodowego magistra. Musi ona spełnić kilka warunków, aby wypełnić swoje zadanie i pozwolić Ci otrzymać utęskniony dyplom. Zwykle, w różnego rodzaju poradnikach i podręcznikach, są omówione warunki stawiane pracom magisterskim, których wypełnienie ma wpływ na uzyskaną ocenę. Jeśli jeszcze jesteś na początku drogi ze swoją pracą dyplomową i rozważasz zakup takiego poradnika to nie zastanawiaj się więcej. W sytuacji gdy wybierzesz dobrą książkę, napisanie pracy magisterskiej nie będzie dla Ciebie już taki przerażające. Jest to rozwiązane o tyle polecane, że ceny tego rodzaju poradników są zwykle niewielkie.

W pracy magisterskiej istotny jest wkład autora w jej zbudowanie. Jeśli pisałeś pracę sukcesywnie, wykorzystywałeś tylko poprawne, dokładnie sprawdzone i wyselekcjonowane źródła, słuchałeś pouczeń swojego promotora (i korzystałeś z nich), pracowałeś solidnie i wytrwale to masz ogromne szanse na to, że przygotujesz dzieło, które nie tylko doprowadzi Cię do dyplomu, ale także nie będziesz się go wstydzić.