Fronty fornirowane

From mediawiki
Revision as of 04:35, 25 April 2015 by 62.129.209.184 (Talk)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Fronty fornirowaneumożliwiają uzyskanie efektu frontów drewnianych w wyraźnie niższej cenie. Fronty w okleinie naturalnej są zatem alternatywą dla drewna ale mają też swoje własne zalety. Stosowanie okleiny pozwala na urozmaicenie wyglądu za względu na rysunek słoja oraz tworzenie jednego ciągu słojów na wielu frontach przez zachowanie ciągłości słojów. Okleina modyfikowana pozwala również na wykonanie praktycznie identycznych frontów bez ograniczeń.

Fronty lakierowane można wykonać wykańczając tylko jedna widoczną stronę, wewnętrzna jest biała. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić na zmniejszeniu powierzchni do lakierowania. Kolor można wybrać dowolny ze wzornika np.RAL. Powierzchnia może mieć różny stopień połysku. Każdy front można przygotować do założenia jednego z setek uchwytów lub zrobić tak by jego krawędź była jednocześnie uchwytem np. na krawędzi lub podcięciu z boku.

Formatki fornirowane najczęściej mają proste krawędzie. Jeśli jest taka potrzeba można wykorzystując wstawki drewniane uzyskać również efekt zaokrąglonych krawędzi. Można również wykonać formatki ugięte praktycznie pod dowolnym kątem, nawet w formie walca. Istnieje możliwość łączenia dwóch różnych fornirów, daje to olbrzymie możliwości tworzenia dowolnego efektu.

Fronty meblowe to najbardziej rzucający się w oczy element mebla, dlatego decyduje o jego estetyce i funkcjonalności. Szukając oszczędności w cenie mebla można śmiało zastępować na tańsze te elementy których nie widać. Fronty trzeba starannie wybrać/dobrać. Oszczędności na nich będą od razu widoczne. Wybierając materiał z którego będą wykonane mamy do dyspozycji lite drewno, naturalną okleinę, który dodatkowo może być barwiony, a fronty lakierowane można barwić całą gamą kolorów.

Formatki meblowe można wykańczać w różny sposób. Najczęściej stosowanym jest lakierowanie, daje ono dużą wytrzymałość szczególnie w warunkach trudnych, np.: wilgoć, temperatura, choć jak niektórzy twierdzą zmienia nieco naturalny kolor. Różnice w połyskowości powłoki lakierniczej od tępego matu do pełnego połysku dają efekt od surowego drewna do gładkiej tafli. Każdy front może być również dowolnie barwiony co wzmacnia naturalny rysunek słojów i fakturę drewna.