Efekty specjalne sztuczny lod

From mediawiki
Revision as of 05:48, 25 April 2015 by 178.33.153.14 (Talk)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Nowym w branży produktem jest sztuczny grad, dostępny na rynku od 2011 r. przez co nie jest jeszcze znanym i powszechnie stosowanym w branży. Występuje w dwóch wersjach materiału - pierwsza posiada "gumowatą" powierzchnię zabezpieczającą powierzchnię przedmiotu na którą pada przed uszkodzeniem, warstwa zewnętrzna tej drugiej jest twarda i zaleca się by stosować ją na powierzchni technicznej jako tło dźwięku, w przypadku których dopuszczalne jest ich uszkodzenie. Dystrybucja zarówno jednego jak i drugiego produktu może odbywać się poprzez ich zrzucanie lub pneumatycznie z dedykowanego urządzenia.

Jak sami Państwo widzicie ten temat jest niezwykle obszerny i, moim zdaniem, wart uwagi każdego producenta, reżysera i scenografa. Nie oznacza to jednak, że nie może go zgłębić każdy z nas. Jest to tylko kwestią mozolnej pracy, wykonywania prób materiałów dostępnych na rynku i wykonywania autorskich doświadczeń.

Produkty lodowe do tworzenia niekomputerowych efektów produkowane są na bazie różnych materiałów, począwszy od transparentnych past, żelu i silikonów przez żywicę i tworzywa sztuczne a na białych i bezbarwnych woskach parafinowych kończąc. Każdy produkt może być wykonany z różnych materiałów lub ich mieszanek co umożliwia nadanie ostatecznemu produktowi odmiennych właściwości i parametrów technicznych. Jasne jest, iż sople lodowe w trakcie pożaru, który powoduje wzrost temperatury otoczenia, wcześniej czy później zaczną topnieć, dlatego też błędne byłoby je wykonać z żywic odpornej na wysokie temperatury. Wręcz idealnym wyborem będzie zastosowanie wosku, który w wyższej temperaturze sam zacznie topnieć w sposób zbliżony do prawdziwego lodu - widz podczas oglądania nie odczuwa ekranowego ciepła więc ta kwestia staje się jedynie domysłem.

Efekty zimowe to dziś funkcjonująca niezależnie dziedzina branży filmowej obok działu efekty specjalne. Wciąż rozwijane technologie dekorowania, ulepszenia maszyn i urządzeń oraz nowe produkty świadczą najlepiej o tym jak istotna jest ten dział branży. Nikt dziś nie wyobraża sobie filmu dotyczącego np. góry Mount Everest, kręconego w studio w Hollywood, ze sztucznym szczytem pomalowanym białą farbą również bez późniejszej obróbki postprodukcyjnej i wklejania komputerowych efektów. Taki numer dziś nie przejdzie. Każdy producent chce mieć dla siebie najlepsze, najwyższej jakości produkty, możliwie dobrze imitujące sztuczny lód.

Stosowane w produkcjach czy to filmów czy reklamowych efekty specjalne tworzone są z bardzo szerokiej grupy asortymentu produktów i usług. Tylko dział zimowych efektów dzieli się na sztuczny lód czy sztuczny grad.