Czym zajmuje się ortodoncja
Stałe aparaty ortodontyczne mogą być wykonane z wielu różnorodnych materiałów, poczynając od zwykłego metalu, poprzez tytan, aż po ceramikę oraz szafir. Wszystkie one są równie wytrzymałe, a wybór konkretnego materiału jest uzależniony przede wszystkim od estetycznych odczuć przyszłego nosiciela aparatu. Ponadto, od zamontowanych w nim zamków czy też odpowiednich klapek zależy również czas koniecznego noszenia aparatu.
Jest dużo różnych rodzajów aparatów na zęby, a wybór konkretnego zależy od licznych czynników. Należy brać pod uwagę konkretną wadę zgryzu, czy aparat ma zostać założony na obie czy tylko na jedną szczękę, czy są jakieś przeciwwskazania do któregokolwiek aparatu. W związku z tym, iż jest to dość istotna decyzja, warto jest poświęcić kilka minut na jej przemyślenie, skonsultowanie ze specjalistą w tej dziedzinie.
Aparaty ruchome są stosowane głównie do korygowania mniej poważnych wad zgryzu, a także u małych dzieci, którym nie wyrosły jeszcze zęby stałe. Są one także nazywane zdejmowanymi, dlatego że nie trzeba ich nosić cały czas, można je zdejmować nawet na kilka godzin. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci, które, jak wiadomo, nie umieją szybko przyzwyczajać się do zmian.
Ortodoncja jest tą dziedziną stomatologii, której celem jest leczenie różnorodnych wad zgryzu. Dużo osób nadal boi się wizyty u ortodonty, ale zupełnie bezpodstawnie. Zabiegi nie muszą już być bolesne, a wszystko to dzięki nieustannej pracy specjalistów nad ulepszeniem znieczuleń i całego potrzebnego sprzętu. Co więcej, dzięki poddaniu się zabiegu ortodontycznemu możemy pozbyć się w końcu dręczącej nas dolegliwości.
Ortodonta dziecięcy, poza oczywistymi umiejętnościami z zakresu leczenie wad zgryzu, powinien mieć wiele dodatkowych cech, które pozwolą mu zjednać sobie najmniejszych pacjentów, takich jak umiejętność odwrócenia uwagi dziecka od zabiegu, który sam w sobie, nawet bezbolesny, może być bardzo stresującym przeżyciem. Przecież żaden rodzic nie chce, aby zachowanie jego dziecka uniemożliwiło pracę ortodonty.