Portal "Biuletyn Polonistyczny" – założenia, cele i priorytety projektu
„Biuletyn Polonistyczny” to portal specjalistyczny, skierowany do środowiska polonistycznego, tj. instytucji, badaczy, dydaktyków i studentów z obszarów nauk o literaturze, języku i kulturze polskiej. Jego rolą jest prezentowanie informacji o bieżącym życiu naukowym, w szczególności o:
- naukowcach
- instytucjach naukowych i kulturalnych związanych z polonistyką
- organizowanych konferencjach, seminariach otwartych i sesjach naukowych
- szkoleniach, konkursach
- prowadzonych badaniach
- zrealizowanych i przygotowywanych pracach naukowych
- ofertach pracy w ośrodkach naukowych, badawczych i kulturalnych.
- wybranych nowościach wydawniczych instytucji polonistycznych
Spełnia on również funkcję narzędzia przydatnego w pracy polonistów, służącego do nawiązania współpracy interdyscyplinarnej i dokumentowania życia naukowego.
Biuletyn Polonistyczny pierwotnie był periodykiem wydawanym przez Instytut Badań Literackich PAN w latach 1958-1991, dostarczającym zbiorczej informacji o pracach z zakresu teorii i historii literatury polskiej znajdujących się w toku opracowywania, w druku, a także złożonych w redakcjach. Archiwalne numery papierowego "Biuletynu Polonistycznego" są dostępne w pełnotekstowej bazie polskich naukowych czasopism humanistycznych i społecznych BazHum (bazhum.muzhp.pl).
Obecnie Biuletyn Polonistyczny istnieje w nowej, internetowej formie, zachowując jednak dawny charakter i poziom merytoryczny. Prac nad jego utworzeniem i rozwojem podjęło się powołane w październiku 2013 roku w IBL PAN Centrum Humanistyki Cyfrowej.
W marcu 2016 roku "Biuletyn Polonistyczny" został oficjalnie wpisany do rejestru czasopism. Posiada nr ISSN 2543-8328.
"Biuletyn Polonistyczny" znalazł się również wśród europejskich projektów cyfrowych promowanych przez European Association for Digital Humanities, prezentujące badania w dziedzinie humanistyki cyfrowej w Europie: https://eadh.org/projects/polish-literature-newsletter.