Do czego służą obciągi gumowe

From mediawiki
Revision as of 23:57, 24 April 2015 by 37.59.207.16 (Talk)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Farby offsetowe można z grubsza podzielić na farby konwencjonalne i te niekonwencjonalne. Do tych pierwszych należą farby offsetowe tworzone na bazie olejów roślinnych albo mineralnych, a do tych drugich należą na przykład farby UV, hybrydowe oraz te do druku bezwodnego. Wszystkie one są dostępne zarówno w tradycyjnych sklepach stacjonarnych, jak i w tych coraz liczniejszych sklepach internetowych.

Wciąż wzrasta ilość mieszkalni farb offsetowych w polskich miejscowościach. Jest to bezpośrednio związane z faktem, że sam druk offsetowy nieustannie zdobywa nowych zwolenników. By znaleźć mieszalnię, która spełni wszystkie nasze wymagania i oczekiwania wystarczy nieco się rozejrzeć. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie w tym celu z internetu, wpisać odpowiednie zapytanie w jedną z wyszukiwarek internetowych.

Dostępna oferta materiałów introligatorskich jest naprawdę bogata, ponieważ jest wiele różnych metod oprawiania wydrukowanych materiałów, a wybór konkretnej techniki jest uzależniony od licznych czynników, takich jak chociażby to, do czego będzie później nasz druk wykorzystywany, czy do sprzedaży, czy może do naszego prywatnego użytku. Wbrew pozorom, różnica jest ogromna, nie można tego zignorować.

Jest wiele różnych rodzajów obciągów gumowych w druku offsetowym. Jedną z możliwości ich podziału jest to, do czego konkretnie będziemy ich używać, czy do druku farbami UV, do druku na papierze czy może metalu, a może do lakierowania punktowego. W razie jakichkolwiek, nawet najmniejszych wątpliwości, co do tego, jaki obciąg wybrać, wystarczy zwrócić się o radę do profesjonalisty w dziedzinie druku offsetowego.

Płyty offsetowe konwencjonalne, zwane również blachami, nie są niczym innym, jak po prostu cienkimi blachami aluminiowymi, na których naświetla się obraz, który później idzie do druku. Można wyróżnić pośród nich płyty pozytywowe oraz negatywowe. Różnią się one między sobą tym, iż na jednych to miejsca nienaświetlone są drukowe, a na drugich drukuje się wyłącznie miejsca uprzednio naświetlone.