Świadectwa energetyczne

From mediawiki
Revision as of 00:01, 25 April 2015 by 178.33.153.14 (Talk)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Charakterystyka energetyczna w głównej mierze określana jest na podstawie wskaźnika EP. Wskaźnik EP mówi o tym jak wysokie jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną. Jest to energia, której potrzebujemy do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia. By poznać dokładnie wartość tej energii musimy ją przeliczyć na energię pierwotną a następnie odnieść do powierzchni budynku.

Osoby, które sporządzają świadectwa energetyczne muszą spełniać kilka istotnych wymogów. Przede wszystkim takie osoby, muszą posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Kolejnym warunkiem jest skończenie studiów wyższych oraz posiadanie uprawnień budowlanych. Możliwe jest odbycie szkolenia i zdanie egzaminu z tego zakresu. Bardzo istotne jest by taka osoba nie posiadała wyroku karnego.

Świadectwo energetyczne muszą posiadać między innymi budynki oddawane do użytkowania oraz takie, które podlegają zbyciu lub wynajmowi, mieszkania czy też lokale wynajmowane w kamienicy. Wymagane jest również, aby budynki, które podlegały modernizacji, powtórnie miały sporządzane świadectwa, gdyż mogła ulec zmianie charakterystyka cieplna budynku. Oprócz wyżej wymienionych Rozporządzenie podaje też, które budynki są zwolnione od posiadania świadectwa energetycznego.

Bardzo istotne dla nas mogą być informacje zawarte na drugiej stronie świadectwa charakterystyki energetycznej. Poza danymi podstawowymi jak przeznaczenie budynku czy też jego konstrukcja możemy również znaleźć obliczeniową wartość zapotrzebowania na energię końcową. Jest ona podzielona na źródło energii oraz zapotrzebowanie na energię użytkową, końcową i pierwotną. Takie dane mogą nam dostarczyć wiadomości, który budynek zużywa najwięcej energii.

Świadectwo energetyczne budynku jest dokumentem, który określa jakość budynku pod względem zużycia energii. Dokument ten został wprowadzony w Polsce na mocy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z roku 2008. W rozporządzeniu podany został wzór, według którego wypisuje się świadectwa energetyczne. Podano tam również metodę obliczania charakterystyki energetycznej. Świadectwo jest źródłem informacji dla mieszkańców jak i osób, które przeprowadzają kontrolę budynku.