Szeroki wybór lamp nakamerowych

From mediawiki
Revision as of 01:21, 25 April 2015 by 178.33.26.97 (Talk)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Lampa nakamerowa jest jednym z najpopularniejszych akcesoriów dokupowanych do cyrówki. Dzieje się tak nie bez powodu. Jeśli spojrzymy na zdjęcia rejestrowane przez profesjonalnych operatorów telewizyjnych np. na ulicy okazuje się, że większość z nich używa doświetlenia nakamerowego LED. Dzięki temu operator staje się bardziej niezależny od zastanych warunków zewnętrznych.

W zawodowej pracy z kamerą (czy też coraz częściej lustrzanką z możliwością nagrywania filmów) kluczowa jest jakość obrazu, który kręcimy. Zbyt mała ilość światła może zrujnować ujęcie, którego najczęściej nie da się już powtórzyć. Z tego powodu właśnie profesjonaliści zawsze mają ze sobą dodatkową lampę nakamerową. Zawsze w trakcie pracy jest ona włączona bez względu na warunki zastane. Jeśli oświetlenie jest zbyt słabe - lampa taka umożliwia rejestrację w ogóle. Jeśli warunki są świetne - lampa nakamerowa pełni rolę doświetlania głównego planu, co powoduje, że nagrywany obraz jest lepszy (mniej głębokich cieni)

Lampę diodową używa się najczęściej zgodnie z nazwą - przytwierdzoną wprost na kamerze. Ważne jest aby była możliwie blisko osi obiektywu, dzięki czemu kamera nie rejestruje cieni tą lampę. Do instalacji służy klasyczne złącze (tzw. gorąca stopka, z ang. hot-shoe). Najczęściej w złącze tego typu jest wyposażona zarówno lampa jak i kamera. Gdy cyfrówka wyposażona jest w niestandardowe złącze, można użyć ramienia typu MagicArm lub standardowej szyny do mocowania systemowej lampy typu Speedlight.

Niski pobór mocy lamp nakamerowych powoduje, że idealnie nadają się one do zasilania bateryjnego i są w stanie pracować ciągle przez cały czas typowego ujęcia (od 2 do 8 godzin w zależności od zainstalowanego akumulatora i mocy lampy). Przez to kamerzysta staje się niezależny od sieci zasilającej i może swobodnie rejestrować bez plątaniny. Kręcenie w plenerze także jest bezproblemowa. Należy nadmienić, że większość lamp wyposażanych jest w standardowe złącza umożliwiające używanie posiadanych już akumulatorów do kamer.