Słów kilka o brykiecie kominkowym
Mnóstwo osób używało go za pewne niejednokrotnie do palenia w piecach i kominkach bądź rozpalania grilla, ale czym tak właściwie jest brykiet Wrocław? Według dostępnych definicji jest regularnym blokiem sprasowanego surowca sypkiego oraz fakultatywnie lepiszcza. Natomiast lepiszcze to spoiwo, którego zadaniem jest łączenie materiałów sypkich w jednorodną masę. Brykiet to inaczej mówiąc materiał do opału.
Brykiet posiada mnóstwo rodzajów. Jeżeli chcemy podzielić go ze względu na skład, rozróżnić można brykiet drzewny Wrocław. Produkuje się go z pokruszonych odpadów drzewnych, a więc wiórów, trocin oraz zrębów. Inną nazwą, pod jaką można odnaleźć taki brykiet to brykiet kominkowy Wrocław. Stanowi on albowiem idealny materiał do spalania w kominkach, z uwagi na swoją wysoką wartość opałową.
Brykiet liściasty Wrocław to inaczej brykiet drzewny. Określenie go, jako liściasty świadczy o tym, że wykonany został ze składników pochodzących z drzewa liściastego. Zazwyczaj do tego celu wykorzystywane są odpady z drzew takich, jak buk lub dąb. Dobrze, jeśli taki brykiet produkowany jest bez domieszek płyt wiórowych. W takim wypadku jego jakość jest znacznie lepsza.
Brykiet typu RUF, skrótowo po prostu brykiet RUF Wrocław, jeśli chodzi o efektywność spalania jest o wiele lepszy niż drewno. Ponadto ma tak niską wilgotność i nie wytwarza zanieczyszczeń podczas palenia w kominkach czy piecykach. Popiół z takiego brykietu nadaje się, jako nawóz do ogrodu. Brykiet RUF jest pakowany w formie kostki, dzięki czemu jest łatwiejszy do transportu oraz przechowywania.
Brykiet drzewny dzieli się na brykiet dębowy Wrocław i brykiet bukowy Wrocław. Do jego produkcji stosuje się wszelkiego rodzaju palne odpady w postaci między innymi trocin, zrębów bądź wiórów. Oprócz zastosowania jako materiał opałowy, można go przeznaczyć jako rozpałkę, przykładowo do grilla.