Zabezpieczenie krzyżowe wspólników

From mediawiki
Revision as of 02:00, 25 April 2015 by 178.33.26.99 (Talk)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Ważne by mieć zabezpieczenie i właściwie zaplanowana sukcesję. Ważne by śmierć wspólnika nie stała się przyczyną końca działalności bądź utratą części majątku. Podstawą jest plan z, którego jasno wynika płynne przejście majątku miedzy pokoleniami, zgodnie z zamierzeniami wszystkich zainteresowanych.

Suma ubezpieczenia dla danego wspólnika powinna wiec odpowiadać wartości jego udziałów w spółce. Kwota wypłaty po śmierci powinna zabezpieczyć płynność firmy, powinna być wystarczająca na spłatę spadkobierców i dawać szansę na samodzielną kontynuację biznesu.
Ubezpieczeniem powinni być zainteresowani wszyscy współwłaściciele spółek, którzy w wyniku śmierci wspólnika mogą mieć poważne problemy z dalszym prowadzeniem spółki.

Odpowiednie ubezpieczenie na życie może zapewnić środki na spłatę spadkobierców zmarłego wspólnika, wykupienie aktywów spółki lub udziałów w spółce. Suma Ubezpieczenia powinna odpowiadać wartości jego udziałów w spółce. Kwota wypłaty powinna zabezpieczyć płynność finansową firmy. Polisa taka jest również korzystna dla rodziny, ponieważ wypłata świadczenia następuje w ciągu 30-stu dni. W przypadku postępowania spadkowego trwało by to nawet kilkanaście miesięcy.

Każdy właściciel firmy, wspólnik powinien sobie zadać pytanie - Czy gdyby wczoraj doszło do nieszczęścia, dziś spółka byłaby przygotowana finansowo na wykonanie wszystkich spłat.
Jeżeli nie ma się wolnych funduszy w odpowiedniej oczywiście wysokości, zapisy sukcesji wraz z zapisem o pierwszeństwie nabycia udziałów nic nie da, ponieważ nie będzie środków umożliwiających skorzystanie z niego. W takiej sytuacji firmy najczęściej sprzedają część majątku bądź zaciągają kredyty. Odpowiednia ochrona w postaci polisy na życie może zapewnić środki na spłatę spadkobierców, wykupienie udziałów bądź aktywów.


Właściciel firm z reguły pamiętaj o ubezpieczeniu majątku, zabezpieczeniach przed ryzykiem związanym z warunkami atmosferycznymi, zmianami na rynku walut czy nieuczciwych kontrahentów. Bardzo rzadko natomiast myślą o tym, jak będzie działała jego firmy po śmierci wspólnika.