Socjologia
Socjologia jest dyscypliną nauki zaliczaną zwykle wraz z politologią, do dziedziny nauk społecznych. W 1838 roku najwcześniej posłużył się oznaczeniem " socjologia " August Comte, uważany za jej ojca.
Ażeby jednakże zaczęła istnieć nowa dyscyplina naukowa nie wystarczy nadać jej imię. Musi ona ponadto ulec instytucjonalizacji, a więc trzeba organizować kierunki studiów na uniwersytetach, redagować czasopisma. Pierwsze wykłady z socjologii miały miejsce w latach 70-tych XIX w. w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem pierwsza katedra socjologii utworzona została w 1892 r. w Chicago.
W Polsce natomiast pierwszą katedrę socjologii, powołaną w 1919 r. w Warszawie, objął Leon Petrażycki. W 1920 r. w Poznaniu powstał Polski Instytut Socjologiczny. 10 lat potem zostało powołane Polskie Towarzystwo Socjologiczne, w trakcie I Konferencji Socjologów Polskich.
Socjologia w trakcie swojego rozwoju wypracowała liczne metody i narzędzia badawcze. Zapewne najbardziej znanym narzędziem badawczym w naukach społecznych jest ankieta, wykorzystywana do badania przekonań ludzi badanych, jak również do badania świata obiektywnego. Ankieta należy do metod ilościowych. Jest czasem uznawana za to samo co wywiad, co jednak jest pomyłką.
Popularną metodą zbierania materiałów w socjologii jest również obserwacja. Można odróżnić jej dwa typy: obserwację uczestniczącą i nieuczestniczącą. Od zwykłej obserwacji różni się tym, że jest starannie ukierunkowana i prowadzona w sposób systematyczny. Szczególnie warta uwagi jest obserwacja uczestnicząca pozwalająca poznać badaną społeczność z perspektywy jej współuczestnika.
Zakłada się, że socjologia jest nową nauką na niebywale sędziwy temat. Pomimo że pojawiło się wielość jej definicji, generalnie należy stwierdzić, że socjologia to dyscyplina zajmująca się analizowaniem zbiorowości, jak też relacji rodzących się między aktorami. Zgłębia w przemyślany sposób funkcjonowanie i zmianę społeczeństw.