Brukowanie chodnika

From mediawiki
Revision as of 03:23, 25 April 2015 by 37.59.80.103 (Talk)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

PLANOWANIE: Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie przemyśleć i zaprojektować przyszły plac lub chodnik. Warto w tym celu posłużyć się drewnianymi palikami z rozpiętym sznurkiem. Sznurek wyznaczy granicę wykopu pod przyszły bruk i powinien być szerszy od planowanego chodnika lub placu o co najmniej 15 cm z każdej strony. Po wyznaczeniu granic wykopu należy określić jego przyszłą głębokość. W zależności od przyszłego spodziewanego obciążenia głębokość może wynosić od 25 cm do nawet 45 cm. Na tym etapie warto wziąć pod uwagę grubość czarnej warstwy ziemi.

BRUKOWANIE: Przed przystąpieniem do ułożenia kostki należy wyrównać i właściwie przygotować ostatnią warstwę podłoża z szarego piasku. Do tego celu należy zastosować metalowe rurki oraz prostą deskę, którą będziemy ciągnąć po rurkach zbierając nadmiar piasku. Warto przemyśleć i przygotować się do tego etapu, ponieważ nachylenie spadów ma kluczowe znaczenie dla późniejszego komfortu użytkowania bruku. Ostatnim elementem jest ułożenie i zawibrowanie kostki. Gotowy bruk jest ładny i właściwie zrealizowany będzie spełniał swoją rolę długie lata.

PRACE ZIEMNE: Po określeniu głębokości wykopu należy obliczyć ilość potrzebnych materiałów - grubego klińca na wypełnienie wykopu do ok 15 cm od przewidywanej górnej wysokości chodnika, drobnego klińca - ok 5 cm, szarego piasku - ok 4 cm, oraz właściwej kostki brukowej. Oczywiście rodzaj i kolor zastosowanej kostki zależą od planowanego wzoru i sposobu ułożenia. Zasadniczo na chodnik powinna wystarczyć kostka grubości 5 cm a na wjazd i plac zalecamy położyć kostkę 6 cm.
brukowananie bielsko

WYPEŁNIENIE WYKOPU: Po wykonaniu wykopu wypełniamy go kolejno grubym klińcem, drobnym klińcem i szarym piaskiem wyrównując i zagęszczając każdą warstwę przy wykorzystaniu wibratora. Z przyczyn bezpieczeństwa i z uwagi na wygodę zalecamy użycie sprzętu spalinowego. Należy zwrócić uwagę na równe i równomierne rozłożenie poszczególnych warstw - w przeciwnym wypadku wybrukowana nawierzchnia może nierównomiernie osiadać.

Samodzielne ułożenie kostki brukowej nie jest zajęciem niewykonalnym. Stosując przemyślaną metodologię, oraz posługując się nieskomplikowanymi narzędziami jesteśmy w stanie samodzielnie ułożyć niewielki plac lub chodnik. Mimo że łatwe, przygotowanie i utwardzenie terenu pod położenie kostki wymaga sporo pracy i siły fizycznej. Z uwagi na to zalecamy, by prace te realizować zespołowo.