O metodach wymiany plików i nie tylko

From mediawiki
Revision as of 04:25, 25 April 2015 by 188.165.118.72 (Talk)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Jedynym sensownym wyjściem, jeśli chcemy ściągać duże ilości danych w krótkim czasie, jest łącze internetowe bez limitów. Zdobywające popularność łącza w technologii LTE, chociaż cechują się bardzo szybkim przesyłem danych, niestety są cały czas ograniczone limitem pobierania danych. Niestety dla osób, które ściągają filmy, grają online lub przechowują pliki w chmurze jest to rozwiązanie nie do przyjęcia.

Innowacyjną metodą wymiany plikami komputerowymi przez sieć internetową jest metoda zwana peer to mail, a więc w skrócie p2m. Za pomocą tej metody pliki komputerowe są dzielone na mnóstwo małych części, a potem przesyłane drogą internetową na pocztę mail odbiorcy - jest to metoda konkurencja dla bardziej popularnego p2p, a więc peer to peer, na przykład sieci wymiany plików torrent.

Granie online możliwe jest dopiero od łączy z przepustowością kilkudziesięciu megabitów na sekundę. W przeciwnym razie będziemy w trakcie gry odczuwali tak zwane lagi - czyli chwile przycięcia gry, które w trakcie dynamicznej gry online uniemożliwią nam dobrą zabawę. Osoby, które kiedykolwiek ich doświadczyły, wiedzą, jak bardzo frustrujące to uczucie.

Dzięki szybkiemu rozwojowi łączy internetowych oraz systematycznemu zwiększeniu się ich przepustowości bardzo popularne stały się filmy online. Obecnie możliwe jest oglądanie w formie online nawet filmów w jakości HD, a tylko kwestią czasu jest kiedy staną się popularne filmy w jakości jeszcze wyższej, czyli 4K. Średnia prędkość łączy internetowych w naszym państwie to już około 30 mbit na sekundę!

Poprzez rozmaite metody przechowywania plików na serwerach komputerowych dystrybuowane są teraz nawet bardzo duże pliki - filmy umieszczane w jakości high definition, czy nawet wielogigabajtowe gry pc. Jest to możliwe nade wszystko dzięki dynamicznemu rozwojowi sieci internetowej, a co za tym idzie, gwałtownemu zwiększeniu średniej prędkości łącz internetowych, które umożliwiają obecnie ściąganie dużych ilości danych w chwilę.