AlPAKI HODOWLA

From mediawiki
Jump to: navigation, search

Samice dojrzałość płciową osiągają w wieku 18-24 miesięcy. Ciąża alpak trwa od 11-11,5 miesiąca, po czym samice rodzą tylko jedno dziecko, nazywane cria (z hiszpańskiego 'potomek'). Po dwóch tygodniach od urodzenia małego, samica jest gotowa do kolejnego rozmnażania. Samce kwalifikują się do rozpłodu po ukończeniu 3-4 roku życia. Dorosłe alpaki mają około 85 cm wysokości oraz ważą od 50 do 80 kg. Stwierdzono, że zwierzęta żyją około 20 lat. Alpaki nie mają zębów siecznych, rogów, pazurów ani kopyt. Higiena również jest łatwa do utrzymania, ponieważ alpaki zostawiają swoje odchody tylko w kilku miejscach na wybiegu lub w stodole. Potrzebują one minimum terytorium, mogą przebywać na powierzchni 0,5 hektara - ok. 30 sztuk alpak. Odżywianie alpak składa się z trzech elementów:
- dobrej jakości siana z zawartością protein
- specjalnego pokarmu dla alpak
- dostępu do wody przez cały cAlpakipaki są uznawane jako ekologicznie przyjazne zwierzęta ze względu na:
- nie powodują one żadnych szkód w miejscu, gdzie się znajduje hodowla
- alpaki posiadają trzy przegródkowy żołądek; pozwala im to bardziej efektywnie zamieniać pokarm na energię, potrzebując o wiele mniej trawy niż inne zwierzęta hodowlane
- alpaki jedzą trawy delikatne, przy tym nie powodują uszkodzenia korzeni
- Indianie z Ameryki Południowej wykorzystują odchody alpak jako paliwo
- obornik jest dobrym środkiem użyźniającym gleby, na których uprawia się owoce i warzywa. Obecnie jest stosowany na polach ekologicznych
- włókno otrzymywane z alpak zawiera w sobie tłuszcz.

Badania nad zooterapią potwierdzają, że jest ona pomocna przy leczeniu nadciśnienia, chorób psychicznych, autyzmu, zaburzeń ruchu, depresji. W terapii wielu schorzeń zwierzęta osiągają lepsze wyniki niż lekarze - stwierdzili uczestnicy konferencji "Wzajemne relacje ludzi i zwierząt", zorganizowanej w Rio de Janeiropod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Zwierzęta w życiu każdego z nas odgrywają ważną rolę. Wszystkie zwierzęta domowe, czy to będzie pies, kot, świnka morska, chomik lub rybki sprawiają, że czujemy się w ich towarzystwie dobrze, obdarzają nas prawdziwą i szczerą przyjaźnią. Każde zwierzę to istota żywa, delikatna, ciepła. Można je dotykać, głaskać i przytulać. Łagodne dotykanie i głaskanie milusińskiego zmniejsza napięcie psychiczne i obniża ciśnienie tętnicze.