Biznesplan Twojej firmy

From mediawiki
Jump to: navigation, search

Biznesplan to istotny dokument stosowany w sytuacji, gdy masz zamiar uzyskać finansowanie swojego projektu przez np. kredyt bankowy lub też prowadząc rozmowy z ewentualnymi inwestorami. Podstawą udzielenia kredytu albo pożyczki jest skonstruowanie i zaprezentowanie takiego planu i kosztów, które za nim podążają.

Biznesplan należy napisać zrozumiałym, prostym i jasnym językiem. Nie wolno przesadzać z wykorzystywaniem żargonu właściwego dla określonej dziedziny, gdyż osoba, która go przeczyta niekoniecznie musi być w niej specjalistą, dla którego jest to coś oczywistego. Biznesplan powinien być czytelny, warto stosować wykresy, diagramy, a także nie zapomnieć o zachęcającym do czytania i atrakcyjnym układzie treści. Jednocześnie biznesplan opisuje projekt w zwięzły i konkretny sposób.

W biznesplanie, który jest także nazywany planem strategicznym firmy zawarta jest cała myśl przewodnia jej funkcjonowania i rozwoju. Jest to ważne nie tylko dla inwestora, lecz także dla samego przedsiębiorcy, zakładającego lub prowadzącego już firmę. Wyznacza mu kierunek i sposób w jaki trzeba podejść do określonego problemu i na czym się skupić, żeby nie zgubić z oczu rzeczy najważniejszych.

Nie jest ważne czy biznesplan jest budowany dla małej, czy dużej firmy. Powinien być perfekcyjnie przygotowany zarówno pod względem formy jak i treści. Powinien zawierać najistotniejsze i szczegółowe informacje traktujące o Twojej działalności. Należy go również właściwie zaprezentować na zewnątrz i aby tego dokonać warto jest poświęcić dłuższą chwilę na ćwiczenia związane z prezentacją.

Przeciętny (ale ciężko o takim mówić, gdyż każdy jest inny) biznesplan składa się z dziewięciu elementów. Są to: streszczenie, opis produktu/usługi, zespół zarządzający, rynek i konkurencja, plan marketingowy, system biznesowy i organizacja, harmonogram realizacji, możliwości i zagrożenia (lub SWOT), plan finansowy. Nie każdy biznesplan musi koniecznie mieć je wszystkie. Zależy to od określonego projektu, który wcielasz w życie.