Czemu obchodzimy święta w Polsce?

From mediawiki
Jump to: navigation, search

Świętem najczęściej opisuje się uroczysty dzień (a także okres), który się odtwarza regularnie co rok. Za to zwyczaje to wytyczony oraz wyprowadzany z tradycji sposób działania, poprawny i mający znaczenie według danej zbiorowości.

Dużo jednak zwyczajów uległo zapomnieniu, zostały wykreślone przez historię, wymienione przez inne lub z nimi scalone w taki sposób, że teraz już nie jest wiadomo na czym te pierwotnie polegały i z jakiej przyczyny wyglądały w taki, a nie inny sposób.

Mówi się również o tzw. "sztuce rezygnacji", gdy wobec bardzo bogatej i wieloaspektowej tradycji ludowej, nieuchronne jest użycie pewnych cięć, pozwalających ją jednak opowiedzieć. W przypadku gdyby ktoś pragnął przedstawić całość, byłoby to powyżej jego siły.

Choć nie można wstrzymać odchodzącego czasu, można postarać się go oswoić poprzez elementy już znane. Być może to właśnie po to są teraźniejszym ludziom święta. Nie jedynie żeby wypocząć od normalnych i zwykłych czynności, lecz głównie po to, aby odszukać jakiś szczęśliwy port w energicznie zmieniającym się świecie, doświadczyć stabilizacji i trwałości, aby przygotować się na, mówiąc krótko, zagmatwaną codzienność.

Przeszłość jest w stanie nam dostarczyć wielu chwalebnych i wartych zapamiętania obyczajów (niektóre są jakby mniej chlubne, np. związane z donośnymi i mocno zakrapianymi przygotowaniami do Wielkiego Postu za króla Augusta III), tym samym dużo nas nauczyć. Większość z nich przypomina nam o tym kim jesteśmy, wskazuje na nasze początki.

Czy jednak zdajesz sobie sprawę dlaczego to 25 grudnia jest obchodzone Boże Narodzenie? Albo w jaki sposób wyznaczono termin Wielkanocy? Co łączy pewnego smoka z uroczystym świętowaniem Nowego Roku? Kto jest patronem uczniów, studentów, nauczycieli, chórów szkolnych, piosenkarzy i muzyków? Dlaczego to święta Agata jest patronką zawodów mających kontakt z ogniem? Wiele jest pytań, a poszukiwanie informacji na ciekawy temat na ogół przynosi wiele radości.