Czy jest lekarstwo na raka

From mediawiki
Jump to: navigation, search

Zmiany na skórze: plamki, „pieprzyki”, krostki mamy wszyscy. Mogą to być znamiona wrodzone lub nabyte. Wrodzone towarzyszą nam od chwili narodzin. Nabyte pojawiają się w ciągu całego życia i nie mamy na to wpływu. Niektóre z nich, zwłaszcza zmiany barwnikowe, mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. W ostatnich latach znacznie wzrosła zachorowalność na nowotwory skóry, w tym również na najgroźniejszego z nich – czerniaka. Na wysoką umieralność z tego powodu mają wpływ: niewielka świadomość społeczna, późne zgłaszanie się do leczenia, oraz błędna opinia, że usunięcie chirurgiczne przyspiesza złośliwy przebieg rozwoju tego nowotworu.

Większość nowotworów rozwija się przez długi okres czasu bezobjawowo, Budowana świadomość o możliwości skutecznego leczenia w przypadku wczesnego wykrycia nowotworu jest niewątpliwie motywująca dla wielu potencjalnych pacjentów. Zapobieganie i wczesne wykrywanie nowotworu jest udowodnionym i bardzo istotnym elementem w walce z chorobami nowotworowymi. Jest to również ciągle bardzo szerokie „pole „ do działania w naszym społeczeństwie.

Profilaktyka to swoistego rodzaju świadomość społeczna. Niestety w porównaniu z innymi krajami, zwłaszcza Europy zachodniej i Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej, Polska jest na znacznie niższym poziomie, co przenosi się również na gorsze wyniki leczenia nowotworów.

Każde podejrzane znamię barwnikowe należy jak najszybciej zdiagnozować. Zrobić to może wyłącznie lekarz specjalista. Po profilaktycznym wycięciu podejrzanej zmiany, oddaje się ją do analizy histopatologicznej. Tylko dzięki takiej analizie lekarz może, już bez żadnej wątpliwości, postawić prawidłową diagnozę.
Onkolog, przychodnia onkologiczna, USG, mammografia, rehabilitacja, guzek piersi, operacje piersi, chirurg onkolog, ginekolog, zabiegi chirurgiczne, usuwanie znamion, czerniak, biopsja, markery

Nie ma naukowych dowodów na proste dziedziczenie czerniaka. Natomiast jeśli w bliskiej rodzinie: rodzice, rodzeństwo chorowali na nowotwór, możemy skorzystać z konsultacji w poradni genetycznej.
Największa grupę ryzyka stanowią jednak osoby, które łatwo ulegają oparzeniom słonecznym.
Onkolog, przychodnia onkologiczna, USG, mammografia, rehabilitacja, guzek piersi, operacje piersi, chirurg onkolog, ginekolog, zabiegi chirurgiczne, usuwanie znamion, czerniak, biopsja, markery