Czym jest praca magisterska?

From mediawiki
Jump to: navigation, search

Praca magisterska to praca pisemna, która jest potrzebna do zyskania przez studenta tytułu zawodowego magistra. Podlega ona określonym prawidłowościom, kierującym działalnością akademicką. Jest zasadniczo dla studenta pierwszą stycznością z pracą naukową.

Jednym z założeń Deklaracji Bolońskiej krzewionej w Polsce jest rozwój studiów dwustopniowych. Pierwszy stopień wymaga skończenia pracy licencjackiej (lub inżynierskiej), drugi stopień pracy magisterskiej. Różnice pomiędzy tymi pracami ograniczyć można do ich tematu, nie zaś do ich konstrukcji.

Opracowanie pracy magisterskiej przez magistranta wymaga dobrania tematów, które w większym stopniu spożytkują literaturę fachową niż ma to miejsce w przypadku pracy licencjackiej, jak również wymuszają wykorzystanie metod analizowania i oceny nagromadzonych wiadomości.

Twórca pracy magisterskiej musi wykazać się umiejętnością wykorzystywania metod trafnych dla jego specjalizacji, jak też znajomością literatury przedmiotu. Powinien wziąć pod uwagę na trafność konstrukcji i podołać wymogom formalnym stawianym pracy magisterskiej, co samo w sobie nie jest czynnością prostą.

Praca magisterska jest pracą ćwiczebną. Nie musi zapewniać żadnych innowacyjnych efektów do nauki. Wystarczy, że sporządzający ją młody naukowiec pokaże, że dysponuje wiedzą i zalecanymi kompetencjami, zaprawi w wykorzystaniu pewnej metody naukowej, przygotowaniu i realizowaniu badań.

Nie istnieje jeden określony prawnie zbiór wymagań wystawianych wobec takiej pracy. Zazwyczaj wymogi te biorą początek z regulaminów studiów i zwłaszcza sugestii promotora. To właśnie promotor jest osobą, do której trzeba się dotrzeć w przypadku powstania niejasności i ma niebagatelny wpływ na wygląd prac magisterskich swoich magistrantów. Wypełnia on stanowisko mentora i opiekuna. Ma za obowiązek pomóc wywoływać pomysły u piszącego, to jest jedne zatwierdzać, a inne hamować. Dobranie stosownego opiekuna może znacząco dopomóc studentowi w przedstawieniu poprawnej pracy dyplomowej.