Dobrze zaplanowany rebranding

From mediawiki
Jump to: navigation, search

Rebranding dotyczy sytuacji związanych ze zmianą wizerunku marki przedsiębiorstwa, produktu czy usługi. Rebranding może mieć formę całkowitej przemiany, odświeżenia albo delikatnego liftingu. Stopień zaawansowania rebrandingu jest zależny od celu zmiany, wielkości firmy, zasięgu terytorialnego, dostępnego budżetu. Na rebranding znaczny wpływ ma dotychczasowa świadomość marki. Im marka jest mocniej znana tym większe nakłady trzeba poświęcić na rebranding.

Logo jest głównym elementem stylu wizualnego marki. znak graficzny wraz z nazwą tworzą nieodłączną parę, która odzwierciedla budowany wizerunek marki, jej wartości, filozofię oraz obietnicę. zasady projektowania logo obejmują formy: abstrakcyjne, symboliczne, przedstawieniowe, skojarzeniowe. Logo może występować z godłem lub bez, jako logotyp.

Strategie są najważniejszym narzędziem zarządzania marketingowego. Strategia wyznacza co, gdzie, kiedy i jak należy wykonać, aby marka stała się liderem w swojej dziedzinie. Strategie bazują na gruntowej analizie. Jej efektem jest big idea, kluczowa idea, dzięki której marka będzie wyróżniała się i zostanie zauważona.

Naming dotyczy obszarów kreowania ponadczasowych nazw, sloganów, haseł reklamowych. Naming jest niedoceniany. Z reguły uważa się, że tworzenie udanej nazwy jest łatwe. Zapomina się o tym, że naming to proces, w którym oprócz tworzenia koncepcji nazw należy jeszcze testować ich dostępność w rejestrze domen, sprawdzić rejestr nazw w urzędzie patentowym, a także sprawdzić znaczenie nazw w różnych językach obcych.

Storytelling nie zajmuje się opowiadaniem zwykłych bajek. Storytelling jest marketingowym narzędziem przyszłości. Zajmuje się tworzeniem angażujących historii o markach. Dobra opowieść o marce potrafi zintegrować konsumentów, którzy samodzielnie będą ją dalej przekazywali. Taki jest cel storytellingu.

Brand design jest niezmiernie skutecznym narzędziem zarządzania marką. Dotyczy sfery wizualnej, werbalnej, pobudza emocje oraz wpływa na racjonalne wrażenia odbiorcy.
Branding przekłada wizerunek marki na słowa, obraz a także długofalową komunikację z użytkownikami. Dobrze zaplanowany branding wyróżnia markę, zwiększa jej zapamiętanie, powoduje, że jest bardziej kupowana, oddziaływując pozytywnie na emocje odbiorców.