Frezarka

From mediawiki
Jump to: navigation, search

Praktycznie rzecz biorąc należałoby zacząć od tego iż maszyny do obróbki skrawaniem znacznie ułatwiają życie człowiekowi dzisiaj. Są to dla nas rzeczy tak proste i oczywiste że nawet nie zwracamy na nie uwagi i nie przyjdzie nam do głowy jak bardzo pomocne nam są maszyny do obróbki skrawaniem. Na wstępie gdyby nie maszyny do obróbki skrawaniem, nie byłoby dziś wielu przyrządów które ułatwiają nam życie praktycznie w każdej dziedzinie.

Ostatnim sposobem jaki chciałbym tutaj wymienić jest toczenie. Jest to jeden z najbardziej znanych sposobów skrawania metali, tutaj przedmiot poddawany obróbce cały czas jest się w ruchu jakby wirując, natomiast narzędzie skrawające robi tylko ruchy liniowe. Ufam iż ten artykuł przybliżył wam bardziej obróbkę skrawaniem.

Drugim trafnym przykładem według mnie będą części mebli przykładowo te które podtrzymują półkę. Pomyślcie, ile pracy musiałby w to włożyć człowiek lub ile czasu zajęłoby dojście do tego jak należy to zrobić ręcznie. Osobiście nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić bo w takich częściach zazwyczaj jest dużo jakichś dziurek, mają one skomplikowany kształt a oprócz tego muszą być bezpiecznie wykonane tak oby ktoś nie zrobił sobie krzywdy taką częścią.

Kolejnym rodzajem jest tzw. obróbka cieplna gdzie największej zmianie ulega struktura krystaliczna danego materiału. Odkształcenia dokonuje się poprzez działanie bardzo wysoką temperaturą na dany metal. Jednym z materiałów który najbardziej nadaje się na obróbkę cieplną jest stal ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne. Stal przy takiej obróbce powinna być nakrzemowana co powoduje odporność na działanie kwasów. Aby poprawić właściwości ślizgowe powinno stosować się nasiarczanie, dopiero tak przygotowane metale można poddawać obróbce skrawaniem.

Chcę tutaj przedstawić kilka rodzajów obróbki skrawaniem, do takich podstawowych należy np: obróbka plastyczna która polega na odkształceniu lub zmianie właściwości fizykochemicznych danego przedmiotu. Dokonujemy tego poprzez odkształcenie plastyczne elementu który obrabiamy. Metody odkształcania to np:kłucie, toczenie, ciągnienie lub gięcie.