Innowacja

From mediawiki
Jump to: navigation, search

Uważa się, że słowo " innowacja " zastosował pierwszy raz Joseph Schumpeter w latach 30-tych XX w. Według niego na postęp gospodarczy ma w większym stopniu wpływ innowacyjność aniżeli kapitał. Przez innowacyjność było rozumiane m.in. skorzystanie z nowej techniki produkcji, zdobycie i rozwój nowych źródeł surowców itp.

Postęp bazujący na wiedzy jak również innowacjach został już permanentnie wpisany w wytyczne Komisji Europejskiej. W dokumencie strategicznym pt. "Europa 2020", stanowiącym następcę Strategii Lizbońskiej, wysunięto propozycję na przemiany, które nie dopuszczą do tego, co stało się po niedawnym załamaniu gospodarczym.

Zasugerowane tam rozwiązania koncentrują się na gospodarce opartej na wiedzy i innowacjach, jak także określaniu nowych przewag konkurencyjnych, dzięki którym będzie zagwarantowany dotychczasowy poziom życia oraz dalszy zrównoważony rozwój. Jednym z zapoczątkowywanych projektów będzie "Unia Innowacji".

Polska nie jest jeszcze gotowa na zaproponowane przez Unię Europejską gwałtowne działania. W klasyfikacji Innovation Union Scoreboard, szacującym poziom innowacyjności, Polska zajęła w 2010 r. - 22 miejsce wśród 27 krajów Unii Europejskiej, a w roku 2011 spadła o jedną pozycję na rzecz Słowacji, lokując się równocześnie nie tylko w kręgu krajów ocenianych poniżej średniej dla UE, ale również niepokojąco w pobliżu granicy krajów ocenianych najsłabiej z całej Unii.

Przewaga konkurencyjna polskiej gospodarki opiera się współcześnie na przewagach kosztowych, które z każdym następującym rokiem będą słabły. Według rezultatów "Narodowego Programu Foresight Polska 2020" niezbędne jest sukcesywne wspieranie mechanizmów wzrostu opierającego się na wiedzy i wysokiej wartości kapitale intelektualnym. Kluczem do owocnej przyszłości społeczeństwa są innowacje.