Jak i gdzie szukać pracy

From mediawiki
Jump to: navigation, search

Znaczna liczba osób, które znalazły pracę sądzi, iż dopomogły im bezpośrednie znajomości osób funkcjonujących w określonej firmie lub też rodzinne relacje. Bez wątpliwości jest to sposób najkorzystniejszy i najmniej powodujący przestrach dla starającego się o stanowisko. Można nad tym ubolewać i próbować zmieniać świat albo też się do niego dostosować. W sytuacji zagrożenia bezrobociem człowiek wyzbywa się skrupułów.

Co jednak możesz zrobić? Otóż pielęgnować swoje kontakty, brać udział w spotkaniach towarzyskich, czyli robić coś co pewnie i tak robisz, ale nadać temu cel. Dzięki odpowiednim znajomościom możesz dowiedzieć się gdzie obecnie poszukują pracownika, co jest wymagane, poprosić znajomego o zarekomendowanie pracodawcy. Rekrutujący spojrzy przychylniejszym wzrokiem na osobę, która została polecona. Będzie miał do niej większe zaufanie niż do osoby zupełnie nieznanej.

Gdy zastanawiasz się gdzie znaleźć pracę, możesz wziąć pod uwagę też targi pracy. Są to spotkania pracodawców, które trwają kilka dni. Zapowiedzi targów pracy można znaleźć w gazetach, na stronach uczelni wyższych, portalach tematycznych. Warto w nich uczestniczyć, gdyż jednego dnia jesteś w stanie zdobyć rozeznanie w wielu propozycjach zatrudnienia.

Jeśli interesująca Cię oferta pracy się nie pojawia, możesz spróbować bezpośredniego kontaktu z pracodawcą. Nie każde zapotrzebowanie na stanowisko jest ogłaszane. Jest to metoda bardzo trudna, ale jeśli już wyszukasz wolny etat, to prawdopodobieństwo sukcesu jest bardzo wysokie ze względu na to, że w zasadzie nie masz konkurencji.

Kolejnym popularnym sposobem na znalezienie pracy jest szukanie ogłoszeń na stronach firm, agencji, portali z ofertami pracy, urzędów pracy, itp., a następnie rozsyłanie im dokumentów aplikacyjnych, czyli w większości wypadków curriculum vitae i listu motywacyjnego. Dość ciekawą i nową metodą jest poszukiwanie zatrudnienia dzięki portalom społecznościowym.