Rekuperacja ciepła

From mediawiki
Jump to: navigation, search

Obieg powietrza w pokojach z użyciem rekuperatora polega na usunięciu powietrza zbędnego i dostarczeniu świeżego o odpowiednich parametrach. Zużyte powietrze z pokoi systemem kanałów transportowane jest do rekuperatora, gdzie ulega filtrowaniu i wyrzucane jest przez kanał wylotowy na zewnątrz budynku.

Rozwiązania konstrukcji filtrów powietrza w zależności od producenta mogą być różne. Lista proponowanych na rynku rekuperatorów posiada kasety filtracyjne, inne posiadają aczkolwiek prostokątne wkłady filtracyjne z typowej włókniny filtracyjnej o budowie progresywnej. Największe zalety to niskie ceny wkładu filtra, prostota wymiany która sprawia że stajemy się niezależni od serwisów.O wygodzie użytkowania rekuperatora w wielkim stopniu decyduje układ sterowania. W zależności od stopnia zaawansowania sterownika, a także rodzaju rekuperatora mamy do dyspozycji różne opcje.

Niemal wszystko rekuperatorów posiada indywidualnie opracowany na krzyż producenta wymiennik ciepła. Szczególny nacisk wytwórcy kładą na uzyskanie jak największej formy temperaturowej wymiennika. Struktura wymiennika powinna umożliwiać jego bezproblemowe okresowe przeglądy. Pamiętajmy o odpowiednim wyborze rekuperator, dlatego że jest to istotny element naszej inwestycji.

Świeże powietrze torem wlotowym zasysane jest do wnętrza urządzenia dokądże przechodzi przez układ wentylacji z filtrami, które wyłapują drobiny kurzu także alergeny, pyłki traw i drzew. Rekuperator zwyczajnie wyposażony jest filtry G4 wyłapują mnogość zanieczyszczeń. Na dobitkę dla osób z alergią można wdrożyć filtry F7 o podwyższonym filtrowaniu podczas działania rekuperacja.

Potem powietrze przechodząc przez wymiennik ciepła ogrzewane jest ciepłem oddanym poprzez powietrze usuwane jednak nie ulega jego zmieszaniu. Rozgrzane powietrze tłoczone jest następnie do wentylowanych pomieszczeń, sal lub pomieszczeń biurowych. Miara powietrza nawiewanego i wywiewanego jest identyczna.