Rodzaje sterowników

From mediawiki
Jump to: navigation, search

Rozrusznik silnika spalinowego jest to urządzenie niezbędne do uruchomienia silnika. Często stosuje się rozruszniki elektryczne. Kluczowym zadaniem rozrusznika jest wymuszenie początkowego obrócenia wału korbowego tak, by silnik spalinowy podjął pracę. Z kolei licznik samochodowy początkowo służył jedynie do monitorowania prędkości i obrotów silnika. Dziś pełni szereg funkcji nadzoru większości parametrów auta.

Czujnik ciśnienia znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie należy mierzyć ciśnienie w sposób bezwzględny, względny i nadciśnienie. Stanowić może on elementy systemów hamulcowych czy paliwowych w samochodach. Sterownik wentylatorów odpowiada za pracę wentylatorów i pośredniczy między nimi a systemem komputerowym samochodu. Same wentylatory transportują powietrze z otoczenia do kabiny samochodu.

Sterownik skrzyni biegów odpowiada za pracę tego istotnego mechanizmu będącego w naszym samochodzie. Bez skrzyni biegów nie byłaby możliwa zmiana przełożeń w silniku, a co za tym idzie efektywnego wykorzystania mocy wytwarzanej przez silnik w wyniku spalania paliwa. Pojęcie takie jak sterownik zawieszenia odnosi się do pracy ogółu elementów konstrukcyjnych podwozia auta łączących koła z nadwoziem pojazdu.

Alternator samochodowy jest koniecznym urządzeniem w aucie, bo dzięki niemu możliwe jest dostarczenie energii elektrycznej każdym instalacjom. Kupując alternator do samochodu warto poradzić się fachowców, by spełniał on swoje funkcje jak najlepiej i najbardziej uniwersalnie. Moduł chłodzenia silnika uaktywnia się w momencie, gdy temperatura podnosi się do niebezpiecznego poziomu, grożącemu przegrzaniu.

Sterownik poduszek powietrznych związany jest z działaniem chyba najważniejszych składowych wyposażenia samochodu, gdy chodzi o systemy bezpieczeństwa. Poduszka powietrzna ma formę miękkiego worka wypełnianego gazem w momencie uderzenia samochodu w przeszkodę. Prawiąc o bezpieczeństwie trzeba wspomnieć o ABS - system ABS zapobiega blokowaniu się kół w momencie manewru gwałtownego hamowania i sprawujemy kontrolę nad autem.