O biżuterii srebrno-bursztynowej
Największe złoża substancji organicznej ukształtowanej z żywicy drzew, czyli bursztynu znajdują się w obwodzie kaliningradzkim (czyli bardzo blisko naszego kraju). Określa się, że na owym terenie jest ponad 90 procent wszystkich światowych zasobów. Z powodu położenia terytorialnego ten typ bursztynu, określany jest jako bursztyn kaliningradzki lub bursztyn rosyjski.
Bursztyn wykorzystywany jest przez ludzi głównie w dwóch dziedzinach. Pierwszą z nich była medycyna, a konkretniej medycyna ludowa. Teraz nie stosuje się jej metod, a przynajmniej nie powinno. Z kolei drugą jest jubilerstwo. I tak dzięki ciężkiej pracy jubilerów powstaje tak zwana biżuteria bursztynowa albo biżuteria srebrno-bursztynowa. Uzupełnieniem tej drugiej jest srebro.
A czym są korale bursztynowe? To innymi słowy to taki rodzaj naszyjnika zrobiony z bursztynu. W zależności od upodobań i gustu, są one różnej długości, jak również mają urozmaiconą wielkość. Niesamowicie modny stał się bursztyn w złocie. Oczywiście to rozwiązanie stosowane jest w biżuterii przykładowo w postaci złotego pierścionka, którego środek zdobi właśnie bursztyn.
Jeśli chodzi o wyroby srebrno-bursztynowe lub zwyczajnie wyroby bursztynowe, na rynku jubilerskim jest bogaty wybór najróżniejszych wzorów i modeli biżuterii. Bursztyn można odnaleźć w naszyjnikach, pierścionkach, kolczykach i innego tego rodzaju rzeczach. Czasem bursztyn można spotkać w obrazach, jako element powodujący trójwymiarowość. Stanowi nierzadko także ozdobę w przedmiotach sakralnych.
Bursztyn ukraiński oraz bursztyn polski charakteryzuje się inaczej jako zwyczajnie bursztyn bałtycki. Jego złoża występują tylko w czterech krajach i jest to Polska, Rosja, Ukraina oraz Niemcy. Wspomniane miejsca występowania klasyfikuje się do złóż wtórnych. Dodatkowo, choć trudno w to uwierzyć, lecz surowiec ten jest łatwo dostępny, a jego pokłady są niesamowicie duże.