O technice lakierniczej
Technika lakiernicza i klejowa to dział inżynierii przemysłowej, w którym wykorzystuje się ciśnienie sprężonego powietrza, sprężony gaz, zarówno nadciśnienie jak i podciśnienie. Znajduje ona zastosowanie w licznych działalnościach przeróżnych branż przemysłu. Narzędzia lakiernicze i klejowe muszą być bardzo wydajne i wytrzymałe, są one solidnie wykonane, ponieważ powinny służyć swoim użytkownikom przez wiele lat.
Technika lakiernicza i klejowa jest specjalnym rodzajem technologii przemysłowej, gdzie sprężony gaz powoduje przepływ i rozpylenie cieczy. W zależności od konkretnego zastosowania, jest dużo rodzajów techniki lakierniczej i klejowej, dlatego należy dobrze sprawdzić i poczytać nieco o nich, na przykład w internecie, zastanowić nad jej wyborem, by wybrać taką, która będzie najwydajniejsza, jak najlepiej przystosowana do danej sytuacji.
Jednym z najważniejszych elementów instalacji lakierniczych i klejowych są pistolety lakiernicze i pistolety klejowe, często zwane po prostu narzędziami lakierniczymi lub klejowymi. Ich zadaniem jest skierowanie przepływającego sprężonego powietrza we właściwym kierunku, a także otwieranie lub zamykanie dopływu lakieru lub kleju. Bez pomp lakierniczych lub membranowych, żadna instalacja nie będzie działać poprawnie, zgodnie z naszymi wymaganiami. Dlatego też trzeba poświęcić nieco czasu na ich wybór.
Mieszadła pneumatyczne służą do mieszania różnorodnych lakierów w instalacjach. Wybór odpowiedniego mieszadła zależy od tego, co konkretnie chcemy zmieszać: farby, lakiery czy też kleje. Najważniejszą cechą wspólną wszystkich mieszadeł jest, powinna być ich jak największą dokładność, dlatego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na producenta, na jego solidność.
Zawory elektromagnetyczne, tak zwane elektrozawory, to sterowane elektrycznie zawory, które łączą w sobie tradycyjne zawory razem z siłownikiem, który jest sterowany elektrycznie do otwierania bądź zamykania zaworu. Znajdują one szerokie zastosowanie w pneumatyce, motoryzacji, automatyce przemysłowej oraz wielu innych dziedzinach. Wystarczy wiedzieć, do czego konkretnie ma służyć dany zawór.