Serwisowanie sprężarki śrubowej w Łodzi
Największą zaletą w sprężarkach Atlas Copco jest zastosowanie zaworów wlotowych w których nie występuje sprężyna dociskająca tłoczysko główne co ułatwia demontaż oraz minimalizuje skutki wypadku przy konserwacji tego elementu. Pomyślano również o zaworze minimalnego ciśnienia, który na czepieniu głównym posiada zabezpieczenie sprężyny głównej przed jej wystrzałem.
Przy dokonywaniu jakichkolwiek prac serwisowy najbardziej brane pod uwagę bezpieczeństwo co za tym idzie dostęp do poszczególnych elementów i rozwiązania techniczne firm produkujących kompresory śrubowe.
Jeśli chodzi o dostęp przy wymianie oleju filtrów lub separatora jest bardzo ułatwiony, wziernik oleju jak i korek wlewu oleju są tuż przy zarysach obudowy sprężarki umożliwia to klientowi po przeszkoleniu na uzupełnienie stanu oleju jeśli zajdzie potrzeba. Jeśli chodzi o wytrzymałość części eksploatacyjnych w normalnych warunkach pracy w porównaniu np. do sprężarek marki KAESER są one wytrzymalsze o 1000-1500 r/h.
Największym ułatwieniem dla odczytu parametrów pracy jest zastosowanie w maszynach sterowników z szeregiem czujników. Dzięki nim można monitorować pracę sprężarki ostrzegają nas o podwyższonej temperaturze pracy zużyciu niektórych elementów tj. filtr powietrza czy separator oraz czasie miedzy przeglądami.
Przy dobieraniu wartości motogodzin przepracowanych duże znaczenie mają warunki pracy sprężarki, a najbardziej znaczącymi jest wilgoć,temperatura panująca w sprężarkowni oraz zapylenie. Czynniki te mają spory wpływ na szybkość zużywania się części eksploatacyjnych tj. filtrów przewodów olejowo-powietrznych oraz zaworów roboczych. Dlatego przy np. dużym zapyleniu lub wilgotności potrzebne są tak zwane serwisy inspekcyjne, które umożliwiają dobór czasu pracy, okresowy przegląd, przesmarowanie zaworów roboczych bądź wymiany filtra powietrza. Również ma to wpływ na olej który chłonie dużo wilgoci z zewnątrz i łącząc się z woda powoduje korozje wewnątrz układu olejowo-powietrznego co niesie się z zapychaniem układu odsysu oleju z separatora i emisją oleju do instalacji, a w rezultacie uszkodzeniem elementu sprężającego.