Wykończenia

From mediawiki
Jump to: navigation, search

Obecne trendy w projektowaniu wnętrz, niczym ewolucja, zaowocowały nadaniem kolejnych funkcji także w dziedzinie oświetlenia. Projektanci powoli odchodzą od standardowego niegdyś umieszczania jednego źródła światła centralnego w pomieszczeniu, decydując się na bardziej finezyjne okłady.

W myśl zasady, ze historia lubi zataczać kolo, a już szczególnie w świecie mody, do łask powracają dwa na pozór skrajne typy lamp. Są to między innymi przynoszące na myśl czasy arystokratycznych sielanek: kryształowe żyrandole oraz przypominające lata 60-te: lekkie, plastikowe, kolorowe, proste lub futurystyczne konstrukcje. Z uwagi na popularna tendencje do łączenia stylów, sukcesy odnoszą również proste formy z drewna i szkła lub szkła i metalu – w bezpretensjonalnych wnętrzach. Skorzy do eksperymentowania inwestorzy decydują się nawet na wyroby z filcu czy wełny, a prawdziwi fanatycy ekologicznego stylu życia chętnie zdecydują się na designerskie żyrandole stworzone z butelek PET.

Zastosowanie lamp tworzonych z mas gipsowych lub ceramicznych, malowane w kolorach ścian są kwintesencja dopełnienia całości projektu. A to wszystko za sprawą strumieni świetlnych przenikających przez szczeliny obudowy, co oświetla ścianę.

Lampy zasłużyły na wpisanie ich w poczet elementów architektury wnętrz za sprawa przełomowych form ich zastosowania we wnętrzarstwie. Poza oczywista funkcja oświetleniowa, służą jako podkreślenie dodatków. Ponadto wyznaczają konkretne strefy w pomieszczeniach, eksponują wybrane przedmioty, a nawet są jednym z trików używanych przy optycznym powiększaniu wnętrz

Kiedyś nie przywiązywano do niego większej uwagi, poza dopasowaniem odpowiedniej mocy żarówek i wyborem żyrandola. Z czasem, poza swoja funkcja podstawowa, oświetlenie nabrało nowego znaczenia i jest dość istotnym punktem aranżacji wnętrz. Niczym wisienka na torcie wieńczy dzieło i trud włożony w odpowiednie udekorowanie mieszkaniaoświetlenie

W pokojach takich jak salon, tworzonych jest kilka trybów oświetlenia, aby przełączać je w zależności od upodobań: ze światła imitującego dzienne na romantycznie wieczorowe. Takie rozwiązania często skutkują również niekonwencjonalnym rozłożeniem lamp na suficie lub ścianach. Zamiast jednego żyrandola głównego montuje się halogeny w sufitach podwieszanych tworząc przy tym ciekawe wzory.